Toulky zábřežskou historií 2018

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

23. října se sešli v zábřežském muzeu mladí dějepisní nadšenci z místních i okolních škol k již 7. ročníku soutěže “Toulky zábřežskou historií“. Autor soutěže Jaroslav Vít ze Základní školy Boženy Němcové připravil pro osmáky náročné historické klání, kterým se letos jako červená niť táhlo téma Velké války a vzniku republiky.
 Takže hned na úvod na soutěžící týmy čekal fiktivní rozhovor TGM se starostou města Malým v roce 1928 s návazným postřehovým testem, později pak úkoly o osobnostech, zbraních či mluvě vojáků Velké války. Vznik republiky zachytil videoklip, následovaly také "hledačky" v expozici muzea. Úkoly byly plněny jak formou testů přímo v muzeu, tak se soutěžící již tradičně vypravili i do terénu. Letos se městská hra soustředila na detaily budov v okolí Masarykova náměstí. Cestou k úspěchu tak nebyly toliko znalosti z učebnic, ale především postřeh, dobrá paměť a týmová spolupráce. Soutěž byla napínavá až do úplného konce, vždyť o konečném pořadí nakonec rozhodovala netradiční disciplína – střelba z kuše. Na 2. místo se „prostřílel“ tým ze ZŠ Školská, který tak předskočil tým "B" z NG. A byť se ani jednou netrefili, o pouhopouhý bod uhájil celkové vítězství tým "A" ze zábřežského gymnázia. Blahopřejeme. Naše týmy osmáků bohužel letos postrádaly soutěžního ducha a skončily hluboko v poli poražených. Ale což, nemůže být každý den posvícení, vždyť poslední dva ročníky jsme vyhráli....
Při závěrečném vyhodnocení soutěže pomohli vedoucí odboru školství Blanka Sedlačíková a pan ředitel Pavel Nimrichtr, společně pak ocenili nejúspěšnější družstva v soutěži a předali jim ceny a diplomy. Poděkování od soutěžících a jejich doprovázejících učitelů pak byla největší odměna za náročnou práci na přípravě soutěže pro celý organizační tým.