O poklad paní Magdaleny 2018

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Zábřežské muzeum ve čtvrtek 10. května přivítalo již 5. ročník vlastivědné soutěže pro týmy páťáků z místních škol, ke kterým se přidali soutěžící z okolních malotřídek.
 Pro všechny si na celé dopoledne přichystal autor soutěže Jaroslav Vít ze ZŠ Boženy Němcové množství historických a regionálních úkolů, kdy cestou k úspěchu nemusely být jen znalosti ze školních lavic, ale také dobrý postřeh a především týmová spolupráce. Hned po slavnostním zahájení potkali soutěžící v úvodních scénkách slavné bratry – Václava IV. a Zikmunda. Poté následovala první várka úkolů - protokol o české historii, staré míry a váhy či znaky okolních vesnic. Dále nesměly chybět úkoly, ve kterých hledaly týmy odpovědi v prostorách muzea – poznávačka předmětů či křížovka na stálou expozici.
Protože nám počasí přálo, po svačince vyrazili soutěžící na náměstí prozkoumat naši kašnu. Poté se už rozeběhli po náměstí se snahou uspět v městské hře, kde letos hledali detaily na stavbách a památkách města.
Po návratu do muzea soutěžící trojice očekávaly další úkoly, třeba o hanáčtině či starých řemeslech. Spolupráci v týmech prověřil místopis našeho okolí - oblíbené pidifrky či mapa a obrázky památek okolí Zábřeha. Pak ještě poslední klip – Magdalenčin videostop a šlo se do finále! Poslední zteč obstarala oblíbená střelba kuší. 
Po rychlém spočítání výsledků přišlo na řadu závěrečného vyhodnocení a předání cen. Mezi deseti týmy na pomyslném Olympu stanul náš tým z 5.A od pana učitele Petra Kondlera ve složení Matylda Kašparová, Ondřej Nevěřil a Vincenc Šmejdíř. Blahopřejeme! Pomyslné stříbrné a bronzové medaile připadly soutěžícím ze ZŠ Školská. Jen pro doplnění, tým z 5.B od paní učitelky Lenky Fréharové ve složení Markéta Ryšavá, Tadeáš Tinkl a Štěpán Husovský dokončil soutěž na pěkném 6. místě. Na úplný závěr soutěže se odehrál vložený souboj o poklad v podobě krabice zákusků, který ukořistili „Fréharovci“ :-).
Letošní ročník opět ukázal, že vlastivědná soutěž O poklad paní Magdaleny si získala své místo na slunci a že lze netradiční formou propagovat dějepis a regionální historii. Přáním všech na závěr tak bylo se za rok setkat znovu. Díky za důvěru a pochvalu, i my chceme a již dnes se těšíme. 

Jaroslav Vít, preceptor historie a organizátor soutěže
 
 
P.S.: Kompletní fotogalerii a a výhledově i videoklip z akce najdete v odkazech na kanály na mých školních stránkách (Boženka→Učitelé→Vít→fotogalerie,videogalerie)