Historiáda 2018

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Rok s rokem se sešel a na mém stole přistála pozvánka od kamaráda Ivana Bauera k účastenství na již 19. ročníku dvoudenního klání týmů mladých historiků z celé republiky pod názvem Historiáda. Po úspěších z minulých let jsme do Železného Brodu, který tuto skvělou soutěž ve dnech 2. - 4. 5. 2018 hostil, odjížděli s mírným optimismem a chutí změřit síly s dalšími 24 (!) týmy z celé naší krásné vlasti.
Loňský mužský tým doznal výrazných změn, jedinou zkušenou harcovnicí zůstala Veronika Balcárková z 8.C.  Letos jsme přizvali více děvčat, kdy deváťáky zastupovala Lenka Schwabová z 9.C a benjamínek týmu – Klárka Indrová ze 6.B. Mužskou část našeho žactva zastupoval Matěj Hohn ze 7.B.
Protože je Železný Brod docela daleko, odjížděli jsme na místo konání už ve středu odpoledne. Po příjezdu jsme nelenošili a vyrazili na turistiku po okolí města. No a ve čtvrtek ráno to všechno vypuklo…
Na všechny účastníky čekaly dva dny plné dějepisu, ale ne takového běžného ze školních lavic, ale plného akce a týmové práce, protože v této soutěži jednotlivec nic neznamená. Při slavnostním nástupu se každý s týmů představil čtyřverším, hned ale také následoval první úkol – setkání s „malým kaprálem“ Napoleonem. Náročný protokol či návštěva památek blízkého Turnova pak vyplnily většinu prvního dne. Ten však ještě večer obohatilo vystoupení skupiny historického šermu a klasika soutěže - cyklický provoz, takže týmy končily klání až kolem půl desáté. Druhý den tým čekala dopolední hra v historických kulisách města Bakova či ročníkové úkoly. Náročná akce plně prověřila schopnosti týmu, který v celostátní konkurenci dosáhl na konečné pěkné 7. místo. Zde je ale také potřeba zmínit, že před námi už byli pouze týmy z nižších gymnázií a jen jedna základní škola, takže mezi základkami jsme obsadili suprovní stříbrnou příčku!!! A že náš tým porazil třeba i gymnazisty z blízkého Šumperka Wink
Hluboká poklona, moji milý soutěžící, toto umístění je v našlapané konkurenci opět výborné! Ale úplně nejdůležitější je fakt, že jste si užili dva krásné dny s dějepisem a výsledek je jen třešničkou na dortu.

Ještě jednou díky za příjemné dny s vámi a dějepisem.           
Jaroslav Vít, doprovázející preceptor historie