O poklad paní Magdaleny 2017

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Zábřežské muzeum ve středu 3. května přivítalo již 4. ročník vlastivědné soutěže pro týmy páťáků z místních škol, ke kterým se přidali soutěžící z okolních malotřídek.
Pro všechny si na celé dopoledne přichystal kolektiv autorů pod vedením Jaroslava Víta ze ZŠ Boženy Němcové množství historických a regionálních úkolů, kdy cestou k úspěchu nemusely být jen znalosti ze školních lavic, ale také dobrý postřeh a především týmová spolupráce. Soutěžící potkali v úvodních scénkách Magdalenu Vizovskou či Tunkla při audienci u krále. Hned poté následovala první várka úkolů - protokol o české historii, stará mapa či seznámení s hanáckým obrem Drásalem – to je jen pár úkolů z úvodu soutěže. V dalších úkolech hledaly týmy odpovědi v prostorách muzea.
Protože nám počasí přálo, po svačince vyrazili soutěžící na náměstí prozkoumat morový sloup. Poté se už rozeběhli po náměstí se snahou uspět v městské hře.
Po návratu do muzea je očekávaly další úkoly, třeba o hanáčtině či znacích okolních obcí. Spolupráci v týmech prověřila blesková poznávačka v stálé expozici či pidifrky – místopis našeho okolí. Pak ještě poslední klip – Magdalenčin videostop a šlo se do finále. A světe div se, i střelba kuší může ještě zamíchat konečným pořadím! V čase počítání výsledků se odehrál vložený souboj o poklad v podobě krabice zákusků. Závěrečného vyhodnocení a předání cen se s autory soutěže ujala vedoucí odboru školství městského úřadu Blanka Sedlačíková. Mezi devíti týmy na pomyslném Olympu stanulo družstvo ze ZŠ Severovýchod, pomyslné stříbrné medaile připadly soutěžícím ze ZŠ Školská a konečně na krásném na třetím místě skončil náš tým z 5.B od paní učitelky Marie Košťálové ve složení Kristýna Müllerová, Leona Kratochvílová a Klára Indrová. Blahopřejeme! Jen pro doplnění, tým z 5.A dokončil soutěž na pěkném 7. místě.
Letošní ročník opět ukázal, že vlastivědná soutěž O poklad paní Magdaleny si získala své místo na slunci a že lze netradiční formou propagovat dějepis a regionální historii. Přáním všech na závěr tak bylo se za rok setkat znovu. Díky za důvěru a pochvalu, i my chceme a již dnes se těšíme. 
 
Jaroslav Vít, preceptor historie a organizátor soutěže

P.S.: Kompletní fotogalerii a videoklip z akce najdete v odkazech na kanály na mých školních stránkách (Boženka→Učitelé→Vít→fotogalerie,videogalerie)