Toulky zábřežskou historií 2016

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Dne 16. listopadu se v prostorách zábřežského muzea sešli mladí dějepisní nadšenci z místních škol k již 5. ročníku soutěže “Toulky zábřežskou historií“. Hned na úvod na soutěžící týmy čekaly fiktivní rozhovory osobností spjatých s naším městem.
 Po vyplnění prvních písemných úkolů nastalo hemžení v muzeu – jedna polovina absolvovala Historický videostop, na druhou skupinu čekala hra v expozici a poznávačka předmětů. Po krátké přestávce vyplněné svačinkou druhá sada protokolů, poté se soutěžící již tradičně vypravili i do terénu. Letos je čekala městská hra zaměřená na odhalování detailů a z památek úkol k naší krásné kašně. Cestou k úspěchu tak nebyly toliko znalosti z učebnic, ale především postřeh, dobrá paměť a týmová spolupráce. A taky znalost okolí města, vždyť pidifrky z Olomouckého kraje byla jedna z těch těžších zkoušek během našeho klání ducha. Soutěž byla napínavá až do úplného konce, vždyť o konečném pořadí nakonec rozhodovaly dvě netradiční disciplíny – zmíněné pidifrky a poslední zteč. Tedy, skoro rozhodly. Poprvé v historii soutěže došlo k rovnosti bodů a o vítězi rozhodoval rozstřel. Organizátoři šalamounsky vložili tento nelehký úkol na bedra pana starosty Johna, který se mezitím dostavil k závěrečnému vyhodnocení. Na jeho otázku našlo odpověď družstvo z 8.A naší „Boženky“ ve složení Adam Roubalík, Martin Skoček a Václav Vít, kteří se tak stali absolutními vítězi tohoto ročníku TZH!!! Díky kluci a blahopřejeme! Na druhém místě skončilo družstvo ze ZŠ Školská a pomyslnou bronzovou medaili si odnesli studenti NG. Velká pochvala patří také našim dámám, neboť na konečném 4. místě skončil tým z 8.C ve složení Simona Diblíková, Anna Barvířová a Michaela Stanzelová. Našim reprezentantům tak patří dík za velkého soutěžního ducha, byli skvělí!!!
Velké poděkování patří garantům soutěže, paní Blance Sedlačíkové a především panu starostovi Františku Johnovi, který si našel čas přijít mezi soutěžící. Jak jsem zmínil výše, pomohl i během klání, společně pak s doprovázejícími učiteli a organizátory ocenil nejúspěšnější družstva v soutěži a předal jim ceny a diplomy. Poděkování od soutěžících a jejich učitelů za pěkné dopoledne s historií pak byla největší odměna za náročnou práci na přípravě soutěže pro celý organizační tým ve složení Hana + Karel Jedonkovi a mě.

Tak za rok zase! Jaroslav Vít, preceptor historie