Všestary

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

V pondělí 8. 10. 2018 jsme vyrazili na návštěvu Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové. I letos jsme, po dobrých zkušenostech z loňska, zvolili přesun vlakem. Všechno krásně navazovalo, takže jsme už krátce po osmé vystupovali na nádraží ve Všestarech. 
Slibované sluníčko sice zůstalo schované za mraky, ale to nevadilo, protože zájemci z řad šesťáků mířili především za praktickým poznáváním pravěkých dějin naší země. V replice pravěké neolitické vesnice si žáci mohou vyzkoušet dávné techniky výroby broušených nástrojů, zkusit si kopat pravěkou motyčkou či drtit obilí na zrnotěrce, no prostě na vlastní kůži zjistit, že život v pravěku nebyl žádný med… 
V budově centra jsme zhlédli film o postupném budování vesnice a technikách, které byly zapotřebí při jejím vzniku. Poté jsme prošli tři patra expozic, kde nás pan akční průvodce seznámil s množstvím informací o životě v pravěku a kde jsme si také mohli prohlédnout obrovské množství kopií předmětů, které pravěcí lidé používali. Většinu z nás zaujal především obrovský interaktivní model pravěké krajiny, který zaujímá téměř celé jedno patro. Po prohlídce expozic jsme se přesunuli do venkovních prostor. Vesnice je téměř celá nově postavená, postupně jsme tak prošli třeba neolitickým domem či prozkoumali rondel. Na vesnici je obdivuhodné její vznik, kdy se ke stavbě používají jen pravěké nástroje. Vrcholem pro nás všechny byla možnost vyzkoušet si ony pravěké techniky, takže jsme usilovně brousili břidlici, drtili obilí na zrnotěrce, kopali pravěkými motykami či „bobrovali“ kamennou či bronzovou sekerkou. Závěr patřil hodu pravěkým oštěpem, čehož se zúčastnili všichni účastníci akce. 
Po skončení prohlídky pak přišla na řadu obvyklé nákupy suvenýrů a rychlý přesun na nádraží. Hodinové čekání na přípoj v Pardubicích jsme využili k návštěvě jednoho nejmenovaného rychlého občerstvení, čímž byly splněny všechny cíle letošní exkurze...:-) 
Tak díky za účast a někdy znovu na nějaké dějepisné akci! 
Jaroslav Vít, preceptor historie a vedoucí akce