PT - turistický kurz – Maštale a Skutečsko 2018

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

V letošním roce jsme po mnoha letech opustili Javornicko a vydali se prozkoumávat další krásná místa naší vlasti – oblast pískovcových roklí u Proseče a posléze i žulových lomů u Skutče. Ve dnech 18. – 22. 6. se tak parta 31 odvážlivců vydala na další díl putování drsňáků s batohy na zádech, kde je potřeba překonávat svoje hranice, ale kde také lze zažít opravdovou pohodu...
V pondělí jsme se vláčkem přesunuli do Borové, odkud jsme zamířili do Budislavi. Ta už se nachází na okraji oblasti, které se říká Toulovcovy Maštale. Pískovcové skalní rokle, roztodivné útvary či skalní bludiště nás pak postupně provázely v následujících třech dnech. První nakouknutí vedlo kolem Panského stolu, Cikánky či Hrádku, ale cílem byl opuštěný lom u Proseče, místo našeho prvního bivaku. Všichni dokázali postavit stany, něco si i uvařit, skočili jsme si do Proseče na nákupy či špekáček k opékání, provedli u pumpy hygienu – no prostě pohodový podvečer. 
V úterý jsme po ranních nákupech v Proseči opět zamířili do Maštalí, kde jsme třeba prozkoumali skalní bludiště či velmi úzkou Dudychovu jeskyni. Po obědové přestávce v Boru bylo naším dalším cílem Kolumbovo vejce či Kupadla, většina z nás pak přivítala „kofolovou“ přestávku v restauraci Polánka. Poté jsme už zamířili k cíli – RS Březiny, kde jsme měli domluvený nocleh i večeři. Zbytek dne byl pak ve znamení odpočinku, her či ošetřování puchýřů...:-)
 Ve středu jsme těžké batohy nechali na chatkách a nalehko vyrazili naposledy do Maštalí. Nejprve jsme prozkoumali divokou Pivnickou rokli, odtud pak naše kroky vedly do Nových Hradů. A naposledy přes Maštale jsme došli do Zderazi, kde jsou zachovalé původní skalní byty. Odtud už to bylo jen kousek na ubytování.
Předposlední den jsme zase museli nahodit batohy na záda. Nejprve jsme sestoupili do údolí Krounky a prošli asi její nejhezčí část zvanou Šilinkův důl, kde nás čekala i miniferátka. Od Rychmurku jsme došli na náměstí ve Skutči, odkud nás po obídku čekal vrchol dne a možná i celého turisťáku – zatopené lomy v okolí města. A to už byla faaakt pohoda. Nejprve koupačka na Zvěřinově a po dvou hodinkách přesun na místo našeho posledního bivaku – lom Kaňon. Koupání, stavění stanů (no, ne úplně povedené...), opět večerní ohýnek – prostě romantika.
V noci se docela ochladilo, takže poslední den byl jen ve znamení výletu bez batohů na nádherný lom v Prosetíně, kterému říkám „Tyrkysák“ podle barvy, která si nezadá s barvou Plitvických jezer. Koupání bylo teda jen pro otužilce, ale pár nás tam naskákalo. Pak už jen přesun do Skutče, opět pauza na obídek na poslední cesta na nádraží, odkud jsme zamířili domů. V Zábřeze nemohla chybět poslední fotka celé party cestovatelů, samozřejmě u našeho čestného předsedy pana Welzla.
Díky, mladí turisté, opět do bylo skvělých pět dní v suprovní partě, prostě odměna za celý školní rok. Tak zase příště, co? 
Kompletní fotogalerii najdete zde: https://vitjaros.rajce.idnes.cz/turistak_-_Mastale_2018/
Videoklip je už několik dní nahraný na mém kanále na Youtube (viz stránky školy)