Polsko aneb "Cesta zážitků"

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Nastal den D (čtvrtek 19. 4. 2018). I přes brzké ranní vstávání jsme všichni dorazili na sraz včas a společně odjeli na třídenní cestu plnou zážitků. První zastávkou naší výpravy se stala návštěva koncentračního tábora v Osvětimi. Pro mnohé z nás to byl velice silný zážitek. Pocítili jsme vlnu emocí a krutost lidstva. Památku obětí holocaustu jsme uctili položením květin a chvílí ticha u Zdi smrti.
 I přes nádherné počasí každý z nás cítil temnotu tohoto místa. Poté nás pan řidič zavezl do hostelu Pod Wawelem. Jakmile jsme se ubytovali do pokojů a vyvětrali celodenní zápach nohou, vydali jsme se na prohlídku krakovské židovské čtvrti Kazimierz. Zájemci ještě po večeři absolvovali procházku večerním centrem města. 
Druhý den začal snídaní v hostelu. Naše kroky poté směřovaly do centra Krakova. Prohlédli jsme si Wawel a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o dalších památkách tohoto města. Když jsme byli informacemi dostatečně nasyceni, vyrazili jsme do Wielizcky, kde nás čekala prohlídka solných dolů. Sestoupili jsme po 380 schodech a v hloubce desítek metrů pod zemí zhlédli mnoho krásně vyzdobených sálů a chodeb. Při dvou a půl kilometrové prohlídce nám pěkně vyhládlo, proto jsme si oběd podávaný takřka v době večeře hluboko pod úrovní zemského povrchu vychutnali. Po návratu se ještě mnoho z nás vydalo obdivovat večerní centrum Krakova. 
Poslední ráno nás probudily hřejivé sluneční paprsky, které se prodíraly do našich pokojů a snažily se nás vyhnat ven. Balení proběhlo rychle kvůli nabitému plánu. Prvním bodem dnešního programu se stal Ojcowský národní park. Lehkou procházkou jsme se dostali ke Krakovské bráně. Více unavená část naší výpravy zde zůstala odpočívat, mnozí zájemci však ještě podnikli malý trip po okolních skalách. Odměnou jim byly nádherné výhledy. Když jsme po několika hodinách opustili krásnou přírodu parku, naše cesta směřovala k Bledowské poušti. Jemný písek byl nahřátý od sluníčka, a tak nás pálil do bosých nohou. Po krátké procházce a nafocení mnoha fotek jsme si museli připustit, že už musíme jet domů, i když se nám opravdu nechtělo! 
Na zpáteční cestě potkala náš autobus menší technická porucha. Museli jsme nějaký čas čekat na opravu, ale díky Martinu Skočkovi, který s sebou vezl kytaru, jsme i tuto jinak nepříjemnou dobu přečkali se skvělou náladou a zpěvem. Díky zručnosti našeho pana řidiče vše dobře dopadlo, vůz byl opraven a my jsme se v pořádku dostali až domů. 
Moc děkujeme hlavnímu organizátorovi panu učiteli Jaroslavu Vítovi i paní učitelce Jolantě Kaminské a Alžbětě Reliové za zprostředkování nezapomenutelných zážitků a více než spoustu úžasných chvil!
Alice Roubalíková (9.A), Kristýna Ruprechtová (9.A), Barča Pokorná (9.B) a Kačka Tempírová (9.B)