Josefov a Hradec Králové

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Ve středu 25.10.2017 jsme vyrazili na návštěvu pevnosti do Josefova a hvězdárny v Hradci Králové. Již tradičně jsme pro naši exkurzi využili autobusu a milého, trpělivého řidiče pana Plháka z Mohelnice. Počasí nám sice moc nepřálo, ale také nikomu neubralo na náladě a elánu k praktickému poznávání nejen dějin naší země.
První zastávkou se stala pevnost v Josefově. Josefov je východočeské historické pevnostní město. Spolu se sesterským městem Terezín bylo na příkaz císaře Josefa II. vybudováno v 80. až 90. letech 18. století v odezvě na změnu severní hranice Habsburského mocnářství potvrzenou po sedmileté válce. Po příjezdu jsme se vydali do podzemních chodeb pevnosti, kde nám průvodce poutavým vyprávěním přiblížil dobu a život v pevnosti.
Po zajímavé, krásné a pro někoho z nás i strašidelné prohlídce, jsme měli možnost si nakoupit suvenýry v podobě cínových vojáčků, pohlednic, známek a magnetek. Po krátkém odpočinku jsme se vydali směr Hradec Králové- hvězdárna :-).
 Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji metropole východních Čech v Hradci Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst - na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové. Ve hvězdárně nás již netrpělivě očekávali. 
V kinosále hvězdárny jsme zhlédli film o Sluneční soustavě. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny a prošli si celou hvězdárnu i s planetáriem a kupolí s dalekohledy. Naši průvodci nás seznámili s množstvím informací o vesmíru, naší Sluneční soustavě, dalekohledech i  přírodních jevech. Snad jen čas se pro tento den stal naším nepřítelem, ale ani on nám nezabránil v nezbytných nákupech suvenýrů tentokrát s vesmírnou tematikou.
 Po rozloučení jsme se vydali směr Zábřeh. Pohodlně jsme se usadili do sedaček autobusu a nechali doznívat zážitky z proběhlé exkurze. Pan řidič nás dovezl domů včas a ve zdraví, za což mu děkujeme a snad někdy příště… :-)