Používám mozek

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

je název naučně – zábavného pořadu o tom, jak získáváme informace z prostředí, jak je naše nervová soustava zpracovává a jak využít těchto znalostí k tomu, abychom se učili efektivně.
Představení bylo koncipováno jako "vyučovací hodina", jejímž ústředním tématem byl lidský mozek. Program nám také odpověděl na otázky, co je to učení a jak se o svůj mozek starat. Velký model mozku se světelnými demonstracemi průběhu impulzů navozoval atmosféru, která nás všechny udržela v neustálé pozornosti. Poznali jsme, kudy se informace do mozku dostávají a jak fungují optické klamy. 
Zajímavá byla ukázka ucha (v nadpřirozené velikosti) s funkčním bubínkem, pohyblivými kůstkami a nervy. Na ní jsme měli možnost vidět, co se děje uvnitř ucha, když do něho pustíme hlasitou hudbu. V neposlední řadě si žáci připomněli, jak se mají efektivně učit nebo proč je při učení důležitý odpočinek a pohyb. Děti si mohly na vlastní kůži vyzkoušet pomůcku ke zvýšení bdělosti – fakírské lože.
Pro žáky, kteří se do pořadu aktivně zapojovali, byly nachystány za odměnu placky s výstižným nápisem "Používám mozek". Vše proběhlo hravou, zábavnou a názornou formou. Povídání zaujalo jak děti z 5. tříd, tak i starší a zkušenější žáky z 8. a 9. tříd.