Návštěva na drsném severu

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Celkem sedm nocí strávili členové výpravy ve Finsku. Expedice startovala v pátek 16. března na nádraží v Zábřehu, tam rodiče přivezli své děti, žáky ze 7.A a 7.C, kteří pod vedením paní učitelky Rozsívalové, Camerona Ramseyho a pana ředitele cestovali do Prahy na letiště a odtud letadlem do Helsinek 

a poté ještě autobusem na sever do městečka Korpilahti, kde je čekali kamarádi z Finska. Naše družba začala loni v ČR, kdy zase několik Finů přijelo k nám a kromě víkendu stráveného v rodinách se finští žáci účastnili jazykového kurzu v Kunčicích. A tentokrát jsme zase my cestovali do Finska.
Finské rodiny si naše děti rozebraly a odvezly do svých domovů. Byl před námi víkend, kdy jsme si vyzkoušeli pod vedením finských kamarádů běžkování a rybaření na zamrzlém jezeře, podívali jsme se do města Jyväskylä, také jsme opékali na sněhu, zažili pravou finskou saunu (někteří i vícekrát) a těšili se na pondělí do školy.
Škola nás udivila v mnoha věcech, na první pohled skvěle materiálně vybavená, veliká podpora praktického vyučování, sportu i hudebky se nám zamlouvala a ze všeho nejvíc se nám líbila jídelna a způsob stolování. Po několika okamžicích jsme vypozorovali, že nás finská škola nepřevyšuje pouze vybavením, ale hlavně celkovým postojem všech ke vzdělávání. Vzdělání je v této zemi na prvním místě a uvědomuje si to každý, včetně žáků školy, kteří jsou pozorní a zdá se, že je to ve škole baví.
Hlavním posláním našich dětí bylo kromě udržení kamarádských vztahů, pracovat na svojí angličtině a v tomto jazyce také ve třídách představit sebe, naše město i republiku prostřednictvím prezentací. Což se dařilo a při závěrečných chvílích bylo vidět, že vznikla opravdová kamarádství.
Závěrečná cesta domů byla sice dlouhá, ale se šťastným koncem na nádraží v Zábřeze v pátek 23. 3. 2018.

Já jako člen této expedice děkuji paní učitelce Rozsívalové za zajištění celé akce, děkuji všem zúčastněným žákům, že to zvládli skvěle a věřím, že poznat jinou zemi, získat nové kamarády bylo a bude pro ně přínosem i do budoucna! 

Mgr. Pavel Nimrichtr