Holocaust - projektový den pro žáky 9. ročníku

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Projektový den se uskutečnil v pondělí 29. ledna a byl určen žákům 9. tříd, kteří se s tématikou šoa již seznamovali v hodinách dějepisu. Úvodní hodina splnila úkol motivační, obsahem byla i skupinová práce s pojmy o holocaustu. 
Poté následoval blok workshopů, ve kterých žáci pracovaly na jednotlivých tématech dle zadání vyučujících a příslušných předmětů (D – Osvětimské album, Aj – Anna Franková, ČJ – Hanin kufřík, M - Čísla). Závěrečná hodina byla věnována reflexi. Nejdříve zazněla Terezínská hymna s přídechem optimismu. Poté žáci zjistili, kdo se skrývá pod číslem, které se ráno vylosovali a především osud tohoto člověka v soukolí dějin.
Děkuji zúčastněným žákům za vstřícný přístup k tomuto tragickému, a tedy velmi náročnému tématu. 
Hluboce smekám především před kolegyněmi Alžbětou Reliovou a Markétou Kroulovou a kolegou Dominikem Kolčavou, bez kterých by realizace tak náročného díla nebyla vůbec možná. Mnoho hodin volného času věnovaných tvorbě náplně workshopů, ale i pomoc při organizaci projektu ukazuje na entuziasmus, kterého je v našem školství jako šafránu. Mockrát děkuji.
Domnívám se, že jsme si naším projektovým dnem důstojně připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který připadá na 27. leden.
Vyvrcholením našeho vzdělávání o tématu holocaustu bude připravovaná třídenní exkurze do Osvětimi a Krakova, která se (doufám) uskuteční v druhé polovině dubna.
Jaroslav Vít, vedoucí projektu