„ZA SVĚTLEM“ aneb výtvarná exkurze po stopách impresionistů

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Ve čtvrtek 4.1. se zájemci z II. stupně vypravili do Prahy. Věděli jsme, že jedeme za světlem, ale co nás opravdu čeká, jsme jen tušili (někteří). Ve Veletržním paláci nás přivítala milá průvodkyně, se kterou jsme společně vpluli do galerijního prostředí. 
Během workshopu jsme zjistili, jak fungují světelné paprsky, jak vzniká barevná plocha, že i barvu můžeme vnímat jinak než zrakem a mnoho dalších zajímavostí. Potom jsme se vydali přímo do galerie. Mezi všemi výtvarnými směry jsme se zastavili u prací impresionistů, kteří světlo v různých denních dobách hodně využívali. Nás ale samozřejmě zajímaly i ostatní exponáty. Po prohlídce jsme se vrátili opět do ateliéru. Tam jsme zkoušeli vlastní experimenty a hry se světelnými efekty a různými materiály. 
Nápor na mozkové závity jsme museli něčím vyrovnat, a tak jsme využili možností hlavního města podle svého výběru k doplnění energetických zásob obědem. Poté jsme vyrazili k Pražskému hradu. 
Na Hradě jsme byli překvapení mimořádně dlouhou frontou na výstavu českých impresionistů. Během čekání jsme si prošli hradní nádvoří a katedrálu sv. Víta. Odměnou za vytrvalost paní učitelky Kroulové čekající ve frontě nám byla velkolepá výstava Světlo v obraze a s nadšením jsme se pustili do prohlídky vystavených originálů a hledání odpovědí na záludné otázky. Kdo měl štěstí a podařilo se mu zjistit správné odpovědi, přečetl si tajenku, která vystihovala náš celodenní výlet za uměním: BUDEŠ-LI HLEDAT SVĚTLO, NAJDEŠ HO. Úspěšní luštitelé byli patřičně sladce odměněni a svou výhru si vychutnali v pohodlí žlutého vlaku na cestě zpátky do Zábřehu.